Kameralny Chór Piastuny

Chór Kameralny Piastuny

Repertuar:

  • opr. Jerzy Zabłocki – Polonez „A czy znasz ty bracie młody” z fortepianem
  • opr. Jerzy Zabłocki – Pieśń partyzancka „Rozszumiały się wierzby płaczące”
  • opr. Jerzy Zabłocki – Pieśń hiszpańska „La Aurora”
  • opr. Jerzy Zabłocki – Ludowa pieśń bałkańska „Jugoslavijo!” z fortepianem

Kameralny Chór Piastuny

dyrygent: Ewa Grygar

Chór rozpoczął swoją działalność w październiku 2005 roku z inicjatywy samych chórzystów. Powstał przy Ośrodku Działań Społeczno-Kulturalnych Piast we Wrocławiu. Kierownikiem i założycielem zespołu jest Henryk Macała, natomiast dyrygentem
i kierownikiem artystycznym Ewa Grygar. Chór Piastuny tworzą osoby w wieku 60+, które jak same piszą o sobie, „łączy pasja śpiewania”. W większości są to chórzyści, którzy w przeszłości należeli do Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca Wrocław. Aktualnie chór liczy 24 osoby.
Koncertowali w Polsce i w Europie m. in.: na międzynarodowych festiwalach na Białorusi, w Czechach, Gruzji, Holandii, Litwie, Ukrainie i we Włoszech. Repertuar chóru jest bardzo różnorodny, znajdują się w nim utwory sakralne, opracowania polskich i międzynarodowych melodii ludowych, pieśni biesiadne, patriotyczne, musicale oraz dzieła wokalno-instrumentalne, m. in. dzieła S. Moniuszki, W. A. Mozarta, C. Orffa, A. Ramireza, G. Verdiego. Na potrzeby chóru opracowano również kolędy, pieśni patriotyczne i historyczne oraz wiązanki melodii ludowych autorstwa prof. Jerzego Zabłockiego, które utrwalono na trzech płytach CD: Kwiaty polskie, Biesiada ludowa i Skarbiec polski czyli wiązanka pieśni sprzed wieków. Ta ostatnia miała swoją prapremierę w marcu 2011 roku, podczas koncertu o charakterze widowiska-śpiewogry, osadzonego w konwencji biesiady staropolskiej.
Do sukcesów Piastunów można zaliczyć dwukrotnie zdobytą I nagrodę na Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Senioralnych Bo radość jest w nas (2015 r., 2016 r.) oraz Grand Prix na Przeglądzie Chórów Senioralnych zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w 2018 roku.