KONKURS DYRYGENCKI

KONKURS DYRYGENCKI

13 października 2022

Sala Sesyjna Dworca Głównego PKP, ul. Piłsudskiego 105, Wrocław

PROTOKÓŁ Z OBRAD JURY

Protokół z posiedzenia jury Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygenckiego
w ramach Ogólnopolskiego Forum Chóralistyki „Wrocław Miastem Muzyki” edycja 2022 w składzie: 

 

Prof. dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny

Prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska

Dr hab. Dawid Ber, prof. AM  

 

Po wysłuchaniu 6 prezentacji dyrygentów w każdym z trzech etapów Konkursu postanowiło przyznać:

III MIEJSCE: nagroda finansowa 1500 PLN: Pani Karolina Świstak

II MIEJSCE: nagroda finansowa 2000 PLN: Pan Michał Włodarczyk

I MIEJSCE: nagroda finansowa 2500 PLN: Pani Małgorzata Juras

 

Kolejnymi nagrodami, które zostały przyznane to:

Nagroda dla najlepszego dyrygenta od chóru Con Passione dla Pani Małgorzaty Juras.

Nagroda dla najlepszego dyrygenta od chóru Cantiamo Tutto dla Pani Kingi Głowackiej.

 

Jury gratuluje Organizatorom pomysłu i dziękuje za przygotowanie tak złożonego przedsięwzięcia.

UCZESTNICY KONKURSU

KINGA GŁOWACKA

Laureatka nagrody głównej na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim International Workshop and Conducting Competition w Szegedzie (Maestro Rüdiger Bohn i Hungarian National Symphony Orchestra Szeged, 29.08-04.09.2022r.) oraz zdobywczyni nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach altówkowych (m.in. Dyplom Laureata IV Ogólnopolskiego Konkursu w ramach Festiwalu w Barokowym Stylu, Wyróżnienie na IV Międzyuczelnianym Konkursie Altówkowym, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2020, II miejsce na III. ,,Wiener Klassiker” Danubia Talents International Online Music Competition). Współpracowała z takimi orkiestrami jak: Savaria Symphony Orchestra, Hungarian National Symphony Orchestra Szeged, Athens Philharmonia Orchestra, Orquestra da Costa Atlântica, Orchestra Magna Grecia, Orkiestra Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Uczestniczka kursów dyrygenckich prowadzonych przez Rüdigera Bohna, Luisa Miguela Clemente, Michalisa Economou, Rafała Jacka Delektę i Wojciecha Rodka. Została również zakwalifikowana na Międzynarodowe Kursy Dyrygenckie w Dreźnie z Maestro Helmuth Reichel Silva, które odbędą się pod koniec września bieżącego roku. W 2018 roku z jej inicjatywy powstała Kameralna Orkiestra Smyczkowa Arco Andare, z którą stworzyła różne projekty kulturalno-edukacyjne na terenie Krakowa: Kalejdoskop muzyczny (2018r., wyróżnienie w programie grantowym Start w muzyczną dorosłość organizowanym przez Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów oraz udział w warsztatach z zakresu zarządzania, poprzedzających przygotowanie projektu), Koncert dla Niepodległej (2018r.), Wieczór Operowy (2019r.). Jako członek Koła Naukowego Studentów Dyrygentury współpracuje z Kołem Naukowym Studentów Kompozycji w Krakowie, prowadząc prawykonania utworów młodych kompozytorów.

BALBINA JÓŹWIAK

Absolwentka studiów I i II stopnia na Wydziale Instrumentalnym (skrzypce) w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz studentka II roku studiów II stopnia na kierunku Prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych na tej samej uczelni. Chórzystka Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy który zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach chóralnych m. in. w Macedonii, Korei Południowej, Japonii.

MAŁGORZATA JURAS

Tegoroczna absolwentka studiów magisterskich na specjalności Dyrygentura Chóralna na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. dr. hab. Krzysztofa Kusiela-Moroza. Jako dziecko śpiewała w chórze Rubikon prowadzonym przez Annę Vranovą, solistkę Teatru Wielkiego. Ukończyła Prywatną Szkołę Muzyczną I stopnia Bartłomieja Budzyńskiego w Józefowie w klasie fletu poprzecznego. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie, tam stawiała pierwsze kroki z dyrygentury pod okiem prof. dr hab. Katarzyny Sokołowskiej. W 2018 roku ukończyła studia licencjackie na specjalności Prowadzenie Zespołów Muzycznych w klasie dra hab. Dariusza Zimnickiego. Równolegle zdobyła dyplom licencjacki na kierunku Matematyka na Uniwersytecie Warszawskim. W roku akademickim 2017/2018 należała do zarządu Koła Arystyczno-Naukowego Dyrygentury Chóralnej UMFC. Śpiewa w Chórze Kameralnym UMFC. Brała udział w tworzeniu chóru na wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki na Uniwersytecie Warszawskim (2014 r.). Obecnie jest tam asystentką dyrygenta: prowadzi próby sekcyjne oraz emisje głosu dla chórzystów. W 2018 roku założyła chór Musicana, gdzie obecnie pełni funkcję dyrygenta. Współpracuje ze Scholą Wspólnoty Kana Galilejska oraz prowadzi warsztaty dla chórów z Warszawy i okolic. Reprezentowała UMFC na XVIII Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyńskiego.

ADAM KUJAWA

dyrygent, pedagog, krytyk muzyczny. Absolwent studiów na kierunku Kompozycja, dyrygentura i teoria muzyki w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Szymona Bywalca.

W latach 2016-2021 był dyrygentem chóru mieszanego Risonanza Continua,            z którym zdobywał liczne nagrody na krajowych konkursach (Będzin, Poznań, Łowicz, Szczecin, Rybnik). Jako dyrygent współpracował także z: Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Muzyki Nowej, Chórem AM w Katowicach i Zabrzańskim Chórem Młodzieżowym “”Resonans con tutti””.

W 2018 roku zdobył II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim             w Olsztynie za “”Psalm III”” na chór mieszany. Podczas edukacji był laureatem licznych konkursów (m.in. Olimpiada Artystyczna, Ogólnopolski Konkurs Harmoniczny, Festiwal Wyobraźni Muzycznej „mYear”) oraz stypendiów Prezydenta Miasta Zabrze oraz Rektora AM w Katowicach.

Obecnie jest słuchaczem Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu przy AM w Bydgoszczy. Na co dzień uczy przedmiotów ogólnomuzycznych                i prowadzi orkiestrę w POSM II stopnia im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Współpracuje również z czasopismem “”Ruch Muzyczny

KAROLINA ŚWISTAK

Jestem bardzo zmotywowana, kreatywna i nie boję się nowych wyzwań. Moją największą pasją są ludzie wokół mnie oraz ich wizje. Dlatego zdecydowałem się zostać dyrygentem. Nie ma nic piękniejszego niż prowadzenie różnych ludzi do jednego, wspólnego celu. Profesjonalnie gram na skrzypcach i mam nabyty słuch absolutny.

MICHAŁ WŁODARCZYK

Od rozpoczęcia studiów w 2018 roku współpracuje z wyżej wymienionymi zespołami. Są to zespoły zróżnicowane pod względem poziomu artystycznego           i wieku chórzystów. Od chórów dziecięcych do chórów osób starszych.

Współpracuje również z chórem Filharmonii Łódzkiej, Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Chórem Ogólnouczelnianym im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Zespołem Wokalnym kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. 

Od 2021 jestem chórzystą w Polskim Narodowym Chórze Młodzieżowym. Biorę udział w lekcjach mistrzowskich. 

Brałem udział w Konkursie Dyrygenckim w Poznaniu, gdzie awansowałem do drugiego etapu.