Towarzystwo Śpiewacze Lutnia

Towarzystwo Śpiewacze Lutnia

Repertuar:

  •  Andrzej Koszewski  – Zdrowaś Królewno Wyborna
  • Wasowski/Borzym – Stacyjka Zdrój
  •  Anton Bruckner – Locus iste

Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” z Aleksandrowa Łódzkiego

dyrygent: Renata Banacka-Walczak

Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” istnieje od 115 lat. Aktualnie liczy 24 członków.

W 2006 roku na Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Pieśni w Katowicach zespół otrzymał trzecią nagrodę. W roku 2012 chór otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie, następnie na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Feliksa Nowowiejskiego w 2013 w Barczewie otrzymał III nagrodę.

Od siedmiu lat jest organizatorem Festiwalu Pieśni Papieskiej odbywającego się w Aleksandrowie Łódzkim. Wspólpracuje artystycznie z litewskim chórem „Svajone” z Kowna oraz aktywnie działa w kręgach chóralistyki łódzkiej (m.i. „Łódzka Jesień Chóralna”, „Canto Lodzienzis” koncert pieśni papieskiej Szczawin Zakościelny). Chór „Lutnia” ma na swoim koncie wiele podróży zagranicznych związanych z koncertowaniem (w maju 2017 zespół koncertował w czeskiej Pradze). W grudniu 2015 roku na Międzynarodowym Festiwalu „Chorus Inside” w Rzymie chór wywalczył złoty dyplom. W czerwcu 2017 chór wziął udział w festiwalu pieśni religijnej „Pater Noster”, a październiku 2017 na I ogólnopolskim festiwalu pieśni chóralnej im. Stanisława Żeleńskiego „Lutnia” wyśpiewała „brązowy dyplom” Ostatnie osiągnięcie to “brązowe pasmo” na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie 2018 oraz dwa srebrne dyplomy w kategoriach sacrum i profanum na Międzynarodowym Festiwalu „Chorus Inside” w Budapeszcie. Rok 2019 przyniósł chórowi wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym “Gaude Cantem” w Bielsku Białej.

Dyrygentem chóru od dwudziestu lat jest Renata Banacka-Walczak, absolwentka wydziału dyrygentury AM w Łodzi oraz dwóch kierunków studiów podyplomowych AM w Bydgoszczy, odznaczona złotą odznaką PZCh i O za wkład artystyczny w chóralistykę polską, aktualnie doktorantka w specjalności chórmistrzostwo i emisji głosu w A.M w Bydgoszczy.