Warsztaty z prof. Moniką Kolasą-Hladikova

Kolejne warsztaty wokalne poprowadziła Pani profesor Monika Kolasa-Hladikova. Chórzyści dowiedzieli się, że wokalista powinien ćwiczyć nie tylko struny głosowe, ale również zadbać o ogólną sprawność fizyczną i kondycję. Podczas zajęć Pani Monika zrobiła okazałą prezentację ćwiczeń do wykonywania w domu. Uczestnicy zajęć poznali także technikę LaxVox, która wspaniale wpływa na wydłużenie traktu głosowego. Wystarczy zwykła butelka wypełniona wodą i silikonowa rurka. Regularne ćwiczenie na tym prostym zestawie, może zdziałać cuda. 
 
Warsztaty odbyły się w ramach projektu “Muzyka łączy pokolenia”, realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury “Kulturalny Koneser”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
 
___
Monika Kolasa-Hladikova – polska śpiewaczka (mezzosopran). Ukończyła (z wyróżnieniem) Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Zdzisława Krzywickiego i otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie w klasie mistrzowskiej prof. Christiana Elsnera. Po studiach przez dwa lata mieszkała w Czechach, gdzie rozpoczęła pracę pedagogiczną w szkołach muzycznych w Libercu i Frýdlancie oraz została opiekunem wokalnym chóru, z którym jako solistka wykonywała repertuar oratoryjny w Czechach i Niemczech oraz dyrygowała wykonaniem Małej Mszy B-dur Josepha Haydna.

W 2013 uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk muzycznych (specjalność: wokalistyka). Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich Teresy Żylis-Gara w Szczawnicy i dwukrotnie w Radziejowicach.

 

Źródło: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Monika_Kolasa-Hlad%C3%ADkov%C3%A1