O dobroczynnym wpływie muzyki

Muzyka i jej dobroczynny wpływ na zdrowie były znane od zarania dziejów. Już w starożytności wykorzystywano dźwięki do szkolenia wojowników. Określony sygnał, powtarzany rytm miał na celu przygotowanie do walki, a także do odtworzenia strategii bitewnej. Przez wieki, śpiew i muzyka były cenione zarówno przez wyższe sfery społeczne, jak i te niższe. Jednak, co dla nas bardzo zaskakujące – dopiero po II wojnie światowej badacze docenili terapeutyczny wpływ muzyki na człowieka.

 

Dostrzegano, iż żołnierze po walkach ponieśli wielkie rany nie tylko fizyczne, ale także i psychiczne. Dopiero muzyka przynosiła załagodzenie depresji, lęków i objawów stresu pourazowego. Dziś terapia muzyką stosowana jest przede wszystkim przy leczeniu zaburzeń psychicznych lub psychosomatycznych.

Przekaz muzyczny jest nieskomplikowany i błyskawicznie trafia do podświadomości – a co więcej, ma większy wpływ na samopoczucie niż zwykła mowa. Muzykoterapia wspiera proces leczenia przeróżnych zaburzeń – także u osób, które zostały dotknięte uszkodzeniem mózgu,  w przypadkach śpiączki i w terapii osób z rozmaitego rodzaju niepełnosprawnościami.

Człowiek pod wpływem muzyki wykazuje bardziej spontaniczne zachowania, uzewnętrznia emocje – stając się jednocześnie spokojniejszy i radośniejszy. Muzyka ma także wpływ na koncentrację i zdolność skupienia się. Muzyka sprzyja rozwijaniu wyobraźni, zapomnieniu o samokontroli, codziennych problemach i bolączkach. Rozwija świadomość już podczas rozwoju prenatalnego, dociera do noworodków, dzieci i osób starszych – wpływając również na tętno, temperaturę i oddech.  Odpowiednio dopasowane muzyczne treningi – odprężają, a do tego sprawiają, że nasz układ odpornościowy działa lepiej, obniżając poziom kortyzolu.

 

Nasze chóry łączą kilka pokoleń. Każdy chórzysta doświadcza na własnej skórze – niewysłowioną ulgę po każdej próbie lub warsztatach. Ćwiczenia, śpiew i wspólna misja, jaką jest cel koncertowy – uświęca każdy dzień. Śpiewają ludzie różnych profesji, z rozmaitymi doświadczeniami życiowymi. Radość i dobra atmosfera sprawiają, że potrafią oni dokonać niemożliwego i pogodzić codzienne zadania z systematycznym uczestnictwem w warsztatach. Realizacja projektu “Na folkową nutę”, daje nam wiele satysfakcji, szczególnie gdy obserwujemy dobroczynny wpływ śpiewu na chórzystów. Muzyka ludowa w swej prostocie i lekkości, posiada moc jednoczenia – co dodaje jeszcze więcej energii i pozytywnych wibracji. Zachęcamy do śpiewania i aktywnego włączania się we wspólne muzykowanie i działanie – bez względu na wszystko. Warto pielęgnować tradycyjne nuty.

____

Projekt „Na folkową nutę” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.

2020-NCK_dofinans_etnopolska-RGB